کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  دوشنبه، ۷ بهمن‌‌ماه ۱۳۹۸ | Monday, January 27, 2020
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون دانشنامه آرشیو درباره ما تماس با ما
 

استفاده از گاز نیتروژن در تایر خودرو

  به دلیل این که گاز نیتروژن از پایداری بیشتری نسبت به گاز اکسیژن برخوردار است ، به تازگی استفاده از این گاز در تایر خودروها به جای باد معمولی بیشتر استفاده می شود.  

 چهارشنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۲:۲۷|

باد معمولی خودروها  متشکل از  21 % اکسیژن و 78% نیتروژن  و 1% هم گازهایی مانند ازن، آرگون و مقداری رطوبت است که به واسطه وجود اکسیژن در آن به وجود می آید . اکسیژن موجود در باد معمولی عامل اصلی  ایجاد رطوبت در تایر است که با حذف آن میزان حمله رطوبت به سیمهای فولادی لاستیک کاهش می یابد و باعث افزایش عمر لاستیکها می شود.

استفاده از گاز نیتروژن چیز جدیدی نیست و سال هاست که  در تایر خودروهای مسابقه ای ، ماشین های صنعتی و صنایع هواپیمایی استفاده شده است .

نکات مثبت

ایمنی :

گاز نیتروژن قابل اشتعال نیست اما در هنگام حریق تایرهایی که باد معمولی دارند از اکسیژن موجود در تایرها برای سوختن استفاده می شود ، بنابراین گاز نیتروژن نسبت به هوا از نظر ایمنی عملکرد بهتری دارد.

افزایش عمر لاستیک :

گاز نیتروژن خشک است و بر خلاف باد معمولی رطوبت ندارد و استفاده از آن  باعث افزایش عمر تایر می شود . رطوبت موجود در باد معمولی احتمال ساییدگی و پارگی لاستیک را افزایش می هد.

کاهش نشتی :

مولکولهای نیتروژن، نسبت به مولکول های اکسیژن بزرگتر هستند و به همین دلیل احتمال خروج و فرار مولکولهای بزرگتر نیتروژن از تایر و کاهش فشار باد لاستیک و خطرهای ناشی از آن کمتر است.  به طور کلی میزان نشتی اکسیژن از تایر 1.6 مرتبه سریع تر از گاز نیتروژن است.

کاهش مصرف سوخت:

در صورت تنظیم بودن فشار گاز تایرها میتواند کاهش مصرف سوخت خودرو را نیز به دنبال داشته باشد. به طور کلی استفاده از گاز نیتروژن تاثیر کمی بر مصرف سوخت دارد اما به دلیل این که نشتی کمتری نسبت به اکسیژن  دارد در  نتیجه باعث کاهشی مصرف سوخت می شود.

نکات منفی :

هزینه بالا :

پر کردن تایر با استفاده از گاز نیتروژن به جای اکسیژن هزینه بیشتری دارد هم چنین  زمان بیشتری برای تعویض باد تایرها نیاز است. در نتیجه اجرت تعویض باد تایرها و پر کردن آن با گاز نیتروژن نیز بالا میرود.

در دسترس نبودن:

گاز نیتروژن گران تر ازگاز اکسیژن است و دسترسی به این گاز مانند اکسیژن راحت نیست و همه جا یافت نمی شودو هر تعمییرگاهی مجهز به تنظیم باد نیتروژن نیست .

 


 

استفاده از گاز نيتروژن در تاير خودرو

دانشنامه | علمی

کد محتوا: ۱۱۷۱

ارسال: چهارشنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۲:۲۷

به روز شده: چهارشنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴:۰۲

کلید واژه‌‌ها:

نوع: دانشنامه

موضوع: علمی

فرستنده: برنامه ریزی آموزشگاه رانندگی هنگام

منبع: سایت ماشین ۳

پیوند:

بازدید: ۲۲۹

زبان: پارسی

(۱ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...


 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

آموزشگاه رانندگی هنگام


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ميدان رسالت، خيابان هنگام، نبش خیابان بهار

تلفن: ٧٧٢٠٩۴۴۵ - ٧٧٢٠٩۴۴۶ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@hengam.info

 

© ۱۳۹۸ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی هنگام محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی