کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  دوشنبه، ۷ مهر‌‌ماه ۱۳۹۹ | Monday, September 28, 2020
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون مطالب
 

رانندگی طولانی مدت

  خواب‌آلودگی در رانندگی‌های طولانی جزو خطراتی است که رانندگان را تهدید می‌کند. چگونه باید پشت فرمان بر خواب غلبه کرد؟  

 شنبه، ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱:۱۳|

رانندگی در بزرگراه های خلوت برای مدت طولانی برای همه خسته کننده است و اگر خواب به سراغ راننده بیاید، به خطرناک ترین مورد ممکن تبدیل می شود. زمانی که راننده خسته شده و به سختی بیدار مانده است، اگر تصمیم به چرت زدن پشت فرمان بگیرد، خطرناک  ترین کار ممکن را کرده است. بااین حال، هنگامی که خواب پشت فرمان خودرو به سراغمان بیاید باید چه کار کنیم؟ بی ام و پاسخ این پرسش را می دهد.

این خودروساز بزرگ آلمانی به تازگی اطلاعات مفیدی در وب سایت خود درباره ی این موضوع منتشر کرده است. امروز می خواهیم به تحقیقات بی ام  و نگاهی بیندازیم تا ببینیم برای پیشگیری از خستگی در رانندگی طولانی چه پیشنهادی دارد. در همین ابتدا، باید اشاره کنیم رانندگی در حالتی که خسته باشید، کاری بسیار خطرناک است.

رانندگان خسته درمعرض پدیده ای به نام خواب های کوتاه (Microsleep) هستند که در آن، راننده چند ثانیه  می خوابد و دوباره بیدار می شود. این پدیده بسیار خطرناک است و اگر راننده در سرعت 90 کیلومتر بر ساعت فقط پنج ثانیه پشت فرمان بخوابد، در این مدت خودرو 120 متر مسافت را طی خواهد کرد و زمان کافی برای بروز حادثه فراهم می شود.

با این تفاسیر، بهترین راه برای بیدارماندن پشت فرمان چیست؟ بهترین راه حل کنارزدن خودرو و خوابیدن برای رفع خستگی است. مهم نیست چقدر به مقصد نزدیک شده باشید، اگر احساس خواب آلودگی کنید، بهتر است کنار بزنید و 20 دقیقه بخوابید.

به این نکته نیز باید توجه کرد که خواب کنار جاده ای از 20 دقیقه بیشتر نشود؛ زیرا در این صورت بدن وارد مرحله ی خواب عمیق می شود. راه دیگر برای کم کردن خواب آلودگی پشت فرمان نوشیدن مایعات است. تلاش کنید تاحدممکن در خودرو آب بنوشید. کمک گرفتن از چیزهایی که شما را پشت فرمان سرگرم می  کند، راه دیگری برای جلوگیری از خواب آلودگی است. برای این کار استفاده از کتاب های صوتی جذاب پیشنهاد می شود. داشتن همسفر و گرم صحبت شدن با او نیز می تواند از خواب آلودگی و خستگی پیشگیری کند.

همچنین، راننده باید زمان های کم انرژی بودن بدن را بشناسد. معمولا بیشتر افراد بین ساعت دو نیمه شب تا پنج صبح یا یک تا سه بعد از ظهر کمترین انرژی را برای رانندگی در جاده دارند. شاید برخی فکر کنند برای دورماندن از ترافیک بهتر است سفرهای خود را در نیمه شب انجام دهند؛ اما این راه حل خوبی نیست و ممکن است زودتر خسته شوند. راننده می تواند با رژیم غذایی درست نیز خستگی خود را در سفر کاهش دهد. اگر رانندگی می کنید، بهتر است از خوردن غذاهای سنگین اجتناب و بیشتر سبزیجات مصرف کنید. سبزیجات درکنار فراهم کردن انرژی لازم، مفید هم هستند.

اگر راننده داروی خاصی مصرف می کند، باید درباره ی عوارض جانبی آن آگاه باشد. خواب آلودگی یکی از عوارض جانبی متداول داروها است. روش های کوتاه مدت هم برای کاهش خستگی در رانندگی وجود دارند. خوردن شکلات می تواند انرژی سریعی به بدن بدهد. قهوه و نوشیدنی های انرژی زا نیز تأثیر مشابهی دارند؛ اما اثر آن ها موقتی است و راننده پس از مدتی دوباره خسته خواهد شد.

راه دیگر بازکردن پنجره ی خودرو است تا اکسیژن بیشتری دریافت کنید. این روش نیز ماندگاری چندانی ندارد. روش دیگر جویدن آدامس است. این کار باعث می شود خون بیشتر جریان داشته باشد؛ ولی همچنان جزو روش های نه چندان کارآمد است. از دیگر روش  های کوتاه مدت و با اثر کمتر، گوش دادن به موسیقی با صدای بلند است. این راه نیز در زمان کوتاه مؤثر است و اگر خیلی خسته باشید موسیقی کمک چندانی نخواهد کرد.


 

رانندگي طولاني مدت

دانشنامه | علمی

کد محتوا: ۲۱۷۹

ارسال: شنبه، ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱:۱۳

به روز شده: شنبه، ۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۱:۱۷

کلید واژه‌‌ها:

نوع: دانشنامه

موضوع: علمی

فرستنده: برنامه ریزی آموزشگاه رانندگی هنگام

منبع: سایت زومیت

پیوند:

بازدید: ۲۸۴

زبان: پارسی

(۱ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

درباره آموزشگاه رانندگی هنگام سخن مدیر

 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

آموزشگاه رانندگی هنگام


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ميدان رسالت، خيابان هنگام، نبش خیابان بهار

تلفن: ٧٧٢٠٩۴۴۵ - ٧٧٢٠٩۴۴۶ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@hengam.info

 

© ۱۳۹۹ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی هنگام محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی