کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  یک‌‌شنبه، ۱۵ تیر‌‌ماه ۱۳۹۹ | Sunday, July 5, 2020
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون مطالب
 

چگونه در زمستان از کولر خودرو محافظت کنیم؟

  یکی از اشتباهات رایجی که بسیاری از مالکان خودرو ‏مرتکب می‌شوند، این است که کولر خود را از ابتدای ماه‌های سرد‌سال خاموش می‌کنند و تا زمانی که گرمای هوا به اوج خود ‏نرسد، هیچ‌گونه استفاده‌ای از کولر ندارند.  

 شنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰:۱۰|

 در این حالت مدت زمانی بین 6 تا 7 ماه کولر خودرو بدون استفاده باقی می ماند که این موجب خرابی کولر خودرو می شود. بنابراین کارشناسان توصیه می کنند که در فصول سرد سال ماهی یک بار کولر خودرو را به مدت چند دقیقه جهت مخلوط شدن گاز با روغن مخصوص آن و جلوگیری از فاسد شدن آن روشن کنید.

رعایت این امر حتی در فصولی مثل زمستان که استفاده از سیستم اصلا ضروری به نظر نمی رسد نیز لازم است. این عمل باعث می شود تا روغن موجود در داخل سیستم به گردش درآید. درواقع با این عمل شما واشرها، لوله ها و  قطعات سیستم را روغن کاری می کنید. رعایت این موضوع احتمال نشت گاز و به وجودآمدن خشکی در واشرهارا کاهش می دهد.

همچنین مالکان خودرو باید در ابتدای فصل گرما از سالم بودن کولر خودرو و کافی بودن فشار گاز آن مطمئن شوند. زیرا در صورت خروج گاز، ذرات گرد و غبار، آلاینده ها و مواد اسیدی به مدار سیستم کولر وارد می شوند و موجب خروج کولر از مدار می شوند. بنابراین توصیه دیگری که بسیاری از کارشناسان فنی خودرو بر آن تأکید دارند این است که تمامی قطعات خودرو باید توسط تعمیرکار ماهر مورد شست وشو قرار بگیرد. همچنین کولر خودرو فضایی مناسب برای رشد باکتری ها و قارچ هاست، بنابراین تمیز یا تعویض کردن فیلترهای تصفیه هوای سیستم تهویه، هم برای کاهش ابتلا به مشکلات ریوی و پوستی و هم بهره گیری بیشتر از سرمای کولر ضروری است. به خصوص آنکه، استفاده از کولر در فضای داخلی خودرو میزان قارچ ها و آلودگی هوا را تا 80درصد کاهش می دهد. در این میان برخی کارشناسان تأکید دارند قبل از این که تنها به فکر استفاده از کولر باشیم، باید به فکر نگهداری از آن بود تا در مواقع لازم بتوان از آن استفاده کرد.

نکته مهم دیگر این که هنگام رانندگی در ترافیک های شدید یا سربالایی از کولر خودرو استفاده نکنید، زیرا در این شرایط موتور خودرو بیشتر تحت فشار قرار می گیرد و استفاده از کولر موجب آسیب زدن به سیستم تهویه و موتور خودرو می شود. این موضوع به خصوص باید در خودروهای زیر 2000 سی سی رعایت شود و چون حجم موتور آنها پایین است، با آسیب بیشتری از این ناحیه مواجه می شوند. اسماعیلی در این زمینه میگوید: «هنگامی که کولر روشن است، از توان خودرو کاسته می شود. در این شرایط از حرکت با سرعت بالا، به خصوص در مسیرهای طولانی بپرهیزید و بی جهت پدال گاز را فشار ندهید. در غیراین صورت نه تنها به موتور خودرو فشار بیشتری وارد می کنید، بلکه مصرف سوخت را هم افزایش میدهید. این مشکل در خودروهای بالای  2000 سی سی به دلیل قدرت بالای موتور و تجهیزات فنی جدید آنها اثرچندانی ندارد.» یکی دیگر از موضوعاتی که بسیاری از مالکان خودرو باید مدنظر قرار دهند این که گاز کولر خودرو همان گاز فرئون مورد استفاده در یخچال است که مادهای کاملا سمی است. بنابراین هرگز اقدام به شارژ گاز کولر نکنید و این کار را به مکانیک بسپارید.

در پایان باید تأکید کرد که هنگام استفاده از کولر، پنجره های خودرو باز و بسته نشوند. بسته بودن پنجره ها فشار کمتری به کولر وارد میکند و موجب کاهش چشمگیر مصرف  سوخت می شود. ضمن آن که هوای خنک داخل خودرو در صورت بازبودن حتی یک پنجره به راحتی و به سرعت از دست  می رود.


 

چگونه در زمستان از کولر خودرو محافظت کنيم؟

دانشنامه | علمی

کد محتوا: ۲۱۹۱

ارسال: شنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰:۱۰

به روز شده: شنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷:۰۸

کلید واژه‌‌ها: کولر - زمستان- رانندگی - خودرو -موتور

نوع: دانشنامه

موضوع: علمی

فرستنده: برنامه ریزی آموزشگاه رانندگی هنگام

منبع: سایت سبقت آزاد

پیوند:

بازدید: ۲۲۱

زبان: پارسی

(۱ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

درباره آموزشگاه رانندگی هنگام سخن مدیر

 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

آموزشگاه رانندگی هنگام


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ميدان رسالت، خيابان هنگام، نبش خیابان بهار

تلفن: ٧٧٢٠٩۴۴۵ - ٧٧٢٠٩۴۴۶ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@hengam.info

 

© ۱۳۹۹ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی هنگام محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی