کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  سه‌‌شنبه، ۶ آبان‌‌ماه ۱۳۹۹ | Tuesday, October 27, 2020
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون مطالب
 

نشانه های روغن سوزی خودرو

دلیل دود آبی خودرو چیست و علت آن خرابی چه قطعه ای است؟

  علاوه بر دود معمولی که از اگزوز خودروها خارج می شود که معمولا بی رنگ است، برخی از دودهای خروجی از اگزوز رنگ هایی از قبیل آبی، سفید و سیاه را دارد که نشان دهنده وجود عیب در سیستم پیشرانه خودرو است. با توجه به این مطلب، در این مقاله قصد آن را داریم تا علت تولید دود آبی از خودرو را بررسی کنیم و بدانیم خرابی کدام قطعات سبب تولید چنین دودی از سیستم پیشرانه خودرو می شود.  

 دوشنبه، ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱:۲۳|

امروزه خودروها یکی از مهم ترین وسایل حمل و نقل درون و برون شهری محسوب می شوند و استفاده از سوخت های فسیلی برای تامین سوخت مورد نیاز خودروها در حال افزایش است. به گونه ای که آلودگی هوای بسیاری در شهرهای بزرگ و کلان شهرها به سبب تولید دود خودروها ایجاد شده است.

دلیل تولید دود آبی در خودرو
خروج دود آبی از اگزوز خودروها نشان دهنده سوختن روغن موتور در محفظه احتراق است. ورود روغن به محفظه احتراق و سوختن آن به همراه سوخت خود خودرو با عنوان روغن سوزی از آن یاد می شود که سبب تولید دود آبی رنگ و خروج آن از اگزوز می شود.

علل روغن سوزی و تولید دود آبی
آسیب دیدن و معیوب بودن برخی قطعات سبب روغن سوزی و تولید دود آبی می شود. اولین علت آن می تواند شکسته یا فرسوده شدن گاید سوپاپ یا رینگ باشد که سبب نشت و ورود روغن و روان کننده های دیگر به محفظه احتراق می شود. برخی اوقات نیز سطح روغن موتور بیش از حد لازم است که آن هم می تواند سبب ایجاد دود آبی در موتور شود.

اگر با فشار دادن پدال گاز و بالا رفتن میزان دور موتور، دود آبی متوقف و دیگر خارج نشود، این مساله نشان دهنده ایراد داشتن سوپاپ های سیلندر است.

در صورتی که با گاز دادن هم دود آبی متوقف نشود و ادامه داشته باشد و هنگامی که خودرو شتاب بگیرد، میزان دود افزایش یابد، نشان دهنده خرابی و ایراد داشتن رینگ پیستون و قطعات تنه و سرسیلندر است. در این حالت ضروری است تا میزان روغن موتور چک و بررسی شود و اگر میزان آن کم باشد با افزودن روغن سطح آن به میزان عادی بازگردد.

در خودروهایی که از نوع توربوشارژ هستند، معمولا خراب بودن واشر پره های توربوشارژ سبب می شود که روغن موتور به وسیله این پره ها به داخل اگزوز وارد شده و بر اثر حرارت بالای اگزوز شروع به سوختن کند که در این صورت هم سبب تولید دود آبی از اگزوز خواهد شد.

جمع بندی
با توجه به مطالبی که بیان شد خروج دود آبی می تواند نشانه هشداری باشد که موتور خودرو شروع به روغن سوزی کرده است. از این رو باید به طور مرتب میزان روغن موتور کنترل شود و در صورت کم بودن، با افزایش آن سطح آن را به میزان لازم رساند. در صورت خروج دود آبی باید بلافاصله خودرو را نزد یک مکانیک مجرب رساند تا نسبت به رفع مشکل آن کمک کند. زیرا در صورت ادامه خروج دود آبی و سهل انگاری راننده نسبت به این مساله سبب آسیب دیدن جدی برخی از قطعات داخل موتور می شود که هزینه های بالایی را برای تعویض آن قطعات به دنبال خواهد داشت.


 

نشانه هاي روغن سوزي خودرو

دليل دود آبي خودرو چيست و علت آن خرابي چه قطعه اي است؟

مقاله | آموزشی

کد محتوا: ۲۲۶۰

ارسال: دوشنبه، ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱:۲۳

به روز شده: دوشنبه، ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱:۲۳

کلید واژه‌‌ها: رانندگی، دود آبی، دلیل دود آبی خودرو چیست، روغن سوزی خودرو

نوع: مقاله

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر سرویس محتوا

منبع: خودرونویس

پیوند:

بازدید: ۵۰

زبان: پارسی

(۱ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

درباره آموزشگاه رانندگی هنگام سخن مدیر

 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

آموزشگاه رانندگی هنگام


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ميدان رسالت، خيابان هنگام، نبش خیابان بهار

تلفن: ٧٧٢٠٩۴۴۵ - ٧٧٢٠٩۴۴۶ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@hengam.info

 

© ۱۳۹۹ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی هنگام محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی