کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  یک‌‌شنبه، ۹ مهر‌‌ماه ۱۴۰۲ | Sunday, October 1, 2023
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون مطالب
 

تفاوت بزرگراه و آزادراه

  در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت بزرگراه و آزاد راه بپردازیم. درک تفاوت بزرگراه و آزاد راه یکی از موارد مهمی است که در آزمون آیین‌نامه رانندگی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و برخی از داوطلبان با تفاوت‌های آن آشنایی ندارند. برای آشنایی با بزرگراه و آزاد راه و شناخت تفاوت آن‌ها تا آخر مقاله با ما همراه باشید.  

 دوشنبه، ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹:۴۸|

بزرگراه چیست؟
بزرگراه در واقع راهی دوطرفه است که برای جلوگیری از تصادفات بین خودروهای در حال حرکت، با استفاده از مانع این دو راه را هم جدا کرده‌اند. در هر مسیر، حداقل دو خط عبور قرار دارد، البته ممکن است در برخی از بزرگراه‌ها سه یا چهار خط عبور هم وجود داشته باشد.

نقش اصلی بزرگراه‌ها، برقراری ارتباط سریع بین مناطق و نواحی مختلف شهری است. در بزرگراه‌ها ممکن است تقاطع‌های هم سطح، میدان‌ها و حتی چراغ راهنمایی نیز دیده شود. بزرگراه‌ها معمولا برای کاهش ترافیک در شهر ساخته می‌شوند و در تسهیل رفت‌وآمد و سفرهای شهری نقش بسزایی دارند. اکثر رانندگان با توجه به ماهیت سفرشان از بزرگراه‌ها استفاده می‌کنند و به همین دلیل مسیرهای بزرگراهی دارای سهم ترافیک بیشتری هستند. حداکثر سرعت مجاز در بزرگراه‌ها ۱۱۰ کیلومتر در ساعت است.

آزاد راه چیست؟
آزاد راه یا اتوبان مسیری است که دارای خطوط رفت و برگشت بوده و مانند بزرگراه مسیر رفت و برگشت آن به وسیله مانعی از هم جدا شده‌اند. یکی از اصلی‌ترین تفاوت بزرگراه و آزاد راه این است که آزاد راه‌ها هیچگونه تقاطع همسطحی ندارند. ورود و خروج به آزادراه‌ها محدود بوده و به طور معمول با پرداخت عوارض همراه است.

آزاد راه‌ها در خارج از شهرها و در فواصل بین شهری ساخته می‌شوند. در آزاد راه‌ها بریدگی برای دور زدن در بین راه وجود ندارد. همان طور که اشاره کردیم، در آزاد راه‌ها تقاطع هم سطح، محل گذر خط راه‌آهن و محل عبور عابر پیاده به طور هم سطح وجود ندارد. به بیان ساده‌تر، آزاد راه‌ها راهی بزرگ با پهنای زیاد هستند که میان شهرها ساخته می‌شوند. سرعت مجاز در آزاد راه‌ها حداقل ۷۰ و حداکثر ۱۲۵ کیلومتر بر ساعت است.


 

تفاوت بزرگراه و آزادراه

مقاله | آموزشی

کد محتوا: ۳۴۱۳

ارسال: دوشنبه، ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹:۴۸

به روز شده: دوشنبه، ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹:۴۸

کلید واژه‌‌ها: رانندگی،?بزرگراه، آزادراه، تفاوت بزرگراه و آزادراه

نوع: مقاله

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر سرویس محتوا

منبع: بست سوال

پیوند:

بازدید: ۶۳۶۳

زبان: پارسی

(۳ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

درباره آموزشگاه رانندگی هنگام سخن مدیر

 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

آموزشگاه رانندگی هنگام


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ميدان رسالت، خيابان هنگام، نبش خیابان بهار

تلفن: ٧٧٢٠٩۴۴۵ - ٧٧٢٠٩۴۴۶ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@hengam.info

 

© ۱۴۰۲ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی هنگام محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی