کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  یک‌‌شنبه، ۱۰ مهر‌‌ماه ۱۴۰۱ | Sunday, October 2, 2022
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون مطالب
 

ایمنی در رانندگی

  نکاتی که باعث بالارفتن ایمنی در رانندگی می شود .  

 شنبه، ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹:۵۳|

۱-از تنظیم کردن صندلی راننده و یا پشتی آن در هنگام رانندگی اجتناب کنید. انجام این عمل باعث کاهش قدرت کنترل در حین رانندگی شده و ممکن است باعث بروز صدمات و آسیب دیدگی گردد و ایمنی در رانندگی را کاهش دهد.

۲-از قرار دادن اشیاء در زیر صندلی های جلو اجتناب نمایید. این اشیاء ممکن است در عملکرد حرکتی صندلی ها اختلال ایجاد کرده و یا با غلتیدن به زیر پای راننده, باعث ایجاد اشکال در استفاده از پدال های ترمز,کلاچ و گاز شود که از شایع ترین دلایل کاهش ایمنی در رانندگیست.

۳-  همیشه پشتی صندلی را در حالت عمودی قرار دهید. همچنین کمربند ایمنی را به نحوی که از روی قسمت پایین کمر بگذرد, ببندید و توجه داشته باشیدکه  کمر بند در قست روی سینه تاب نداشته باشد.

نکته مهم:در صورتی که کودکی روی صندلی جلویی سرنشین قرار گرفته باشد, پشتی صندلی بایستی در موقعیت کاملا عمودی قرار گیرد هیچگاه تکیه گاه صندلی جلو را نخوابانید زیرا در زمان ترمز گیری شدید یا تصادفات باعث بروز آسیب و جراحات خواهد شد .

۴-پشت سری موجود در صندلی راننده و  صندلی شاگرد را هرگز برندارید زیرا در صورت تصادف احتمال شکستگی مهره گردن بسیار خواهد بود.

۵-از نشاندن کودک در صندلی جلو و بر روی پاهای خود, هنگام حرکت خودرو خودداری نمایید. زیرا در صورت بروز کوچکترین تصادف, امکان کنترل کودک وجود ندارد. اگر با بستن کمربند تسمه گذرنده از شانه, گردن و یا صورت کودک را آزار میدهد, وی را به وسط صندلی عقب نزدیکتر نمایید. در صورتی که مشکل بر طرف نگردید لازم است همچنان از صندلی کودک استفاده شود.

۶- از قرار دادن اشیاء روی محفظه کیسه هوا و پایین کیسه هوا و خودتان خودداری کنید زیرا پس از عمل کردن کیسه هوا و پرتاب شدن این اشیاء احتمال آسیب دیدگی شدید وجود دارد. لازم به ذکر است عملکرد کیسه هوا میتواند باعث خراش، کبودی و شکستگی استخوانها گردد. در برخی موارد به خصوص اگر راننده صندلی خود را نزدیک غربیلک فرمان تنظیم کرده باشد, عمل کردن کیسه هوا منجر به صدمات بسیار خطرناکی خواهد شد.

نکته: در صورتی که کیسه هوا در خودروی شما به صورت آماده به کار می باشد از نصب صندلی کودک بر روی صندلی جلو جدا خودداری کنید.

۷-هنگامی که خودروی شما در نور شدید آفتاب پارک شده است قبل از سوار شدن بهتر است که دربهای خودرو را به مدت چند دقیقه باز کنید تا هوای خودرو تعویض شود زیرا گفته شده است با تابش نور خورشید به دشابورد ماشین باعث تولید گاز سمی شده و سرطان زا می باشد.

۸-هرگز سوئیچ موتور را در حال حرکت  نبسته و خاموش نکنید زیرا سیستم ترمز و همچنین سیستم فرمان هیدرولیک کار خود را انجام نخواهند داد و این یکی از مهم ترین نکات رانندگی است.

۹- در سیستم ترمز ضد قفل ABS گاها برخی رانندگان نا آشنا با احساس ضربان ترمز زیر پای خود تصور کرده که خودرو دچار مشکل شده است و پدال ترمز را رها می کنند. در حالیکه این امر یک مسئله عادی در ترمزهای  abs می باشد.

۱۰-هرگز هنگام ترک خودرو فقط به ترمز دستی اکتفا نکنید. پس از کشیدن اهرم ترمز دستی,اهرم تعویض دنده را در دنده یک یا دنده عقب قرار دهید.

۱۱-هرگز هنگام توقف خودرو, در حالی که موتور روشن است, غربیلک فرمان را بیش از ۵ ثانیه در موقعیت کاملا چپ یا راست نگه ندارید. این کار باعث آسیب دیدن پمپ هیدرولیک فرمان می شود.

۱۲-رانندگی کردن طولانی مدت با وجود روشن بودن چراغ عیب یاب(چراغ چک) موجب آسیب دیدن خودرو و همچنین افزایش مصرف سوخت خواهد شد. در صورتی که ای چراغ چشمک بزند, احتمال معیوب بودن کاتالیست و در نتیجه کاهش توان موتور وجود دارد. گاهی عدم بستن صحیح درب باک موجب روشن شدن چراغ عیب یاب می گردد.

۱۳-هنگام استفاده از زنجیر چرخ, سرعت خودرو نباید بیشتر از ۵۰ کیلومتر بر ساعت و یا عدد پیشنهاد شده توسط شرکت سازنده باشد. با احتیاط رانندگی نمائید و حتی الامکان از عبور روی دست اندازها, چاله ها, پیچهای تند و سایر مواردی که منجر به پرش خودرو می شود, بپرهیزید. زنجیر چرخ را روی چرخ های جلو تا حدامکان محکم نمائید. استفاده از زنجیر برای چرخ های عقب توصیه نمی شود. پس از طی مسافت حدود نیم تا یک کیلومتر مجددا آنها را محکم نمائید.

۱۴-در صورت توقف خودرو بیش از ۳ دقیقه,خودرو را خاموش نمایید زیرا میزان مصرف بنزین در این حالت معادل طی نمودن یک کیلومتر مسافت می باشد.

۱۵- برای رسیدن به سرعت مطلوب, پدال گاز را تا نیمه فشار دهید زیرا سرعت گرفتن پرگاز, مصرف بنزین را بصورت آنی افزایش میدهد. سرعت مابین ۶۰ الی۹۰ کیلومتر در ساعت مطمئن و اقتصادی است, با افزایش سرعت مصرف سوخت و آلودگی به شدت افزایش می یابد.

استفاده از قطعاتی مانند سر اگزوزهای غیر استاندارد که به عنوان مانعی بر سر گازهای خروجی اگزوز عمل می نماید, باعث بروز اشکال در نحوه احتراق موتور خودرو و در نتیجه سبب افزایش مصرف سوخت خواهد شد.

۱۶- مالکان محترم خودرو های دو گانه سوز باید توجه داشته باشند که استفاده از گاز و بنزین به صورت متناوب الزامی است. در صورتیکه برای مدت زمان طولانی خودرو با گاز و یا بنزین کار نماید ممکن است خودرو دچار مشکلاتی در انژکتورها و دیگر اجزاء شود. پس الزامی است که هیچگاه خودرو بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر با یک سوخت کار نکند و حتما بعد از هر ۱۰۰۰ کیلومتر کار کرد خودرو با یک سوخت حداقل یک مخزن یا باک کامل از سوخت دیگر استفاده شود.

۱۷-باید توجه کنید که استفاده از ضد یخ هم برای فصول سرد و هم برای فصول گرم توصیه می شود. استفاده از مخلوط بهینه ۵۰ در صد آب و۵۰ درصد ضد یخ بعنوان سیال خنک کننده موتور (ضد یخ -ضد جوش) توصیه می شود.

۱۸- باید بدانید فشار باد بیشتر یا کمتر از حد مجاز لاستیک علاوه بر آنکه باعث کاهش عمر لاستیک می شود, بر کنترل خودرو در زمان رانندگی هم اثر نا مطلوبی می گذارد. اگر فقط یک لاستیک خودرو به اندازه ۶ درجه  psi  (تقریبا معادل ۰/۴ بار) کم باد بوده و فشار باد بقیه چرخ های آن تنظیم شده باشد, در این صورت باز هم مصرف سوخت آن خودرو به اندازه ۳ در صد افزایش یافته و عمر مفید تایر کم باد کاهش خواهد یافت. با تنظیم فشار باد لاستیک ها, می توان مصرف سوخت را تا ۶ درصد کاهش دهیم.

۱۹- در صورت شستشوی خودرو باید آهسته رانندگی کرده, ترمز گرفته و از خشک شدن لنت های ترمز اطمینان حاصل کرد.


 

ايمني در رانندگي

یادداشت | آموزشی

کد محتوا: ۳۴۴۱

ارسال: شنبه، ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹:۵۳

به روز شده: شنبه، ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹:۵۳

کلید واژه‌‌ها: رانندگی، ایمنی در رانندگی، ایمنی، تنظیم صندلی، صندلی کودک، تصادف، کیسه هوا، موتور، فرمان، زنجیر چرخ، پدال گاز، اگزوز، ضدیخ

نوع: یادداشت

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر محتوا

منبع: دس فرمون

پیوند:

بازدید: ۵۶

زبان: پارسی

(۱ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

درباره آموزشگاه رانندگی هنگام سخن مدیر

 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

آموزشگاه رانندگی هنگام


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ميدان رسالت، خيابان هنگام، نبش خیابان بهار

تلفن: ٧٧٢٠٩۴۴۵ - ٧٧٢٠٩۴۴۶ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@hengam.info

 

© ۱۴۰۱ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی هنگام محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی