کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  دوشنبه، ۲۵ تیر‌‌ماه ۱۴۰۳ | Monday, July 15, 2024
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون مطالب
 

دود سفید اگزوز نشانه چیست؟

  از جمله مهم‌ترین ایرادات خودروها می‌توان به خروج دود سفید از اگزوز اشاره کرد؛ اما دود سفید اگزوز نشانه چیست؟ در این مطلب به بررسی این پدیده خواهیم پرداخت.  

 دوشنبه، ۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۵:۲۴|

همه رانندگان یک نگرانی مشترک دارند و آن‌هم مشاهده خروج دود از اگزوز است. شاید خروج شعله‌های آتش از اگزوز برخی خودروهای اسپرت لذت‌بخش باشد اما دود سفید بسیار نگران کننده خواهد بود. جدای از خروج بخارآب از اگزوز در روزهای سرد سال، دود سفید و پررنگ اگزوز نشانه مشکل مهمی در خودرو خواهد بود و رانندگان با مشاهده آن سریعاً باید به رفع مشکل بپردازند. قطعاً نادیده گرفتن چنین موضوعی در کمترین حالت باعث تحمیل هزینه‌های چند میلیونی به مالک خواهد شد.

اما برای اینکه بدانیم چرا دود سفید از اگزوز ماشین خارج می‌شود باید برخی اطلاعات اصلی درباره چگونگی کارکرد خودرو را داشته باشیم. دودهای خروجی اگزوز فراورده‌های مستقیم فرایند احتراق رخ داده در پیشرانه هستند. همان‌طور که می‌دانید شمع ماشین اقدام به سوزاندن مخلوط سوخت و هوا می‌کند و پس از انفجار و حرکت پیستون این دودها از طریق سیستم اگزوز به خارج خودرو منتقل می‌شوند. این گازهای آلاینده از کاتالیزور خودرو عبور می‌کنند تا میزان سمی بودن آن‌ها کاهش یابد. همچنین مافلر بکار رفته در برخی خودروها نیز باعث کاهش سر و صدای تولیدی می‌شود. در شرایط عادی شما احتمالاً دودی را از اگزوز خودرو مشاهده نخواهید کرد. همان‌طور که گفته شد در فصول سرد سال احتمالاً شاهد خروج بخارآب از اگزوز خواهید بود که پدیده‌ای طبیعی است اما باید دانست این بخارآب با دود سفید اگزوز کاملاً متفاوت است و با مشاهده دود غیرعادی و سفید رنگ باید به فکر حل مشکل باشید.

دود سفید اگزوز نشانه چیست؟
انسان‌ها برای انتقال پیام بین خودرو در هزاران سال پیش از دود استفاده می‌کردند و زمانی که دود سفید را مشاهده کنید باید بفهمید که خودرو در حال رساندن پیامی ویژه به شماست. دود سفید اگزوز نشان می‌دهد که مایع خنک کننده یا ضدیخ وارد محفظه احتراق شده است. زمانی که مایع خنک کننده در بلوک سیلندر سوخته شود دود سفید پررنگی از اگزوز خارج خواهد شد. وجود این دود در اگزوز معمولاً نشان دهنده خرابی واشر سر سیلندر، ترک در سر سیلندر یا بلوک پیشرانه است. خرابی واشر سر سیلندر باعث ورود مایع خنک کننده به فضاهایی می‌شود که در حالت عادی نباید در آن بخش‌ها حضور داشته باشد.

در صورت مشاهده این دود اولین کار این است که دیگر از خودرو استفاده نکنید. اگر واشر سر سیلندر خودروی شما خراب شده باشد می‌تواند در نهایت منجر به داغ شدن و از کار افتادن پیشرانه شود. اگر می‌خواهید از ورود مایع خنک کننده به بلوک پیشرانه مطمئن شوید دو گزینه وجود دارد. اول اینکه میزان مایع خنک کننده یا ضدیخ را در خودرو بررسی کنید. اگر متوجه شدید از میزان آن کم شده و از جای دیگر نیز نشتی وجود ندارد پس حتماً واشر سر سیلندر خراب است. همچنین شما می‌توانید از برخی فروشگاه‌ها کیت تشخیص دهنده نشتی بلوک پیشرانه را خریداری کنید. این کیت از مواد شیمیایی مخصوص برای تشخیص آلودگی در مایع خنک کننده استفاده نمایید.

متأسفانه خرابی واشر سر سیلندر یا ترک در سیلندر و بلوک پیشرانه هزینه تعمیر گزافی را روی دستان راننده می‌گذارد. تنها راه برای تائید وجود چنین مشکلاتی جدا کردن بخش‌های مشخصی از پیشرانه و رسیدن به بلوک آن است. تعمیر این بخش نیز از عهده افراد عادی برنمی‌آید و جهت تعویض قطعات و تعمیر پیشرانه باید نزد یک مکانیک باتجربه مراجعه نمایید. البته گاهی اوقات نیز خروج این دود از اگزوز به خاطر روغن‌سوزی است که این مورد معمولاً در اثر سوختن روغن گیربکس رخ می‌دهد هرچند باید دقت کرد که تفاوت دود سفید حاصل از روغن‌سوزی گیربکس با ورود مایع خنک کننده به محفظه احتراق به بوی سوختگی روغن مربوط می‌شود.

هزینه تعمیر واشر سر سیلندر
همان‌طور که گفته شد خروج دود سفید از خودرو که یکی از نشانه‌های خرابی واشر سر سیلندر است هزینه‌های زیادی در بر خواهد داشت. برای مثال هزینه تعمیر واشر سر سیلندر پژو ۴۰۵ بین ۳ تا ۵ میلیون تومان است و برای تعویض واشر سر سیلندر پژو ۲۰۶ باید بین ۴ تا ۵ میلیون تومان پرداخت کرد. این هزینه‌ها با در نظر گرفتن سایر تعمیرات لازم همچون تراش‌کاری محاسبه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مطالب مربوط به هزینه تعمیرات خودرو در پدال را مطالعه بفرمایید.

دود سفید بعد از استارت
همان‌طور که گفته شد در فصول سرد سال با استارت زدن خودرو شاهد خروج بخارآب از اگزوز خواهیم بود که امری عادی است و جای نگرانی ندارد. با اندکی کارکرد خودرو و رسیدن پیشرانه به دمای ایده آل این دود ناشی از بخارهای آب نیز ناپدید خواهد شد.

دود سیاه از اگزوز
ماهیت دود سیاه اگزوز با دود سفید متفاوت است. زمانی که دود سیاه را از اگزوز ببینید این امر به معنی سوختن مقدار زیادی سوخت خواهد بود. از جمله علت‌های خروج دود سیاه از اگزوز خودرو می‌توان به گرفتگی فیلتر هوا، انژکتورهای سوخت خراب یا معیوب، خرابی EGR (وظیفه آن کاستن از سمی بودن گازهای خروجی است)، خرابی سنسور جریان هوا و… اشاره کرد.


 

دود سفيد اگزوز نشانه چيست؟

یادداشت | آموزشی

کد محتوا: ۳۵۳۴

ارسال: دوشنبه، ۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۵:۲۴

به روز شده: دوشنبه، ۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۵:۲۴

کلید واژه‌‌ها: رانندگی، دود سفید، اگزوز، واشر سرسیلندر، استارت، دود سیاه

نوع: یادداشت

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر محتوا

منبع: پدال

پیوند:

بازدید: ۴۱۸

زبان: پارسی

(۲ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

درباره آموزشگاه رانندگی هنگام سخن مدیر

 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

آموزشگاه رانندگی هنگام


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ميدان رسالت، خيابان هنگام، نبش خیابان بهار

تلفن: ٧٧٢٠٩۴۴۵ - ٧٧٢٠٩۴۴۶ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@hengam.info

 

© ۱۴۰۳ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی هنگام محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی