کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  دوشنبه، ۲۵ تیر‌‌ماه ۱۴۰۳ | Monday, July 15, 2024
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون مطالب
 

علت به هم خوردن بالانس چرخ خودرو چیست؟

  در این مطلب به بررسی علت به هم خوردن بالانس چرخ خودرو خواهیم پرداخت.  

 سه‌‌شنبه، ۲۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۲:۱۵|

موضوع بالانس چرخ خودرو اهمیت زیادی دارد چراکه روی عملکرد کلی وسیله نقلیه به ویژه فرمان پذیری و هدایت آن تأثیر می‌گذارد. اگر بالانس چرخ خودرو به هم بخورد سواری آن تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و حتی امکان صدمه دیدن سیستم تعلیق وجود خواهد داشت. ما در مجله پدال می‌خواهیم علت به هم خوردن بالانس چرخ خودرو را خدمت شما عزیزان تقدیم کنیم پس همراه ما باشید.

علت به هم خوردن بالانس چرخ خودرو چیست؟
عوامل مختلفی می‌توانند باعث بر هم زدن بالانس چرخ خودرو شوند. رایج‌ترین علت این کار رانندگی در مسیرهای ناهموار و پر از دست‌انداز است. با گذشت زمان لرزش‌های حاصل از تردد در چنین جاده‌هایی می‌تواند روی توزیع وزن چرخ‌ها تأثیر گذاشته و بالانس آن‌ها را به هم بزند. دومین علت به هم خوردن بالانس چرخ خودرو را می‌توان افتادن در چاله‌های خیابان یا برخورد با جدول دانست که باعث می‌شود چرخ خودرو اندکی تغییر زاویه داده و بالانس آن به هم بخورد. اگر در دست‌انداز بزرگی بیفتید احتمال صدمه دیدن رینگ و لاستیک وجود خواهد داشت. همچنین گذشت زمان و استهلاک بالای لاستیک و رینگ نیز می‌تواند جزو دلایل به هم خوردن بالانس چرخ باشد.

دیگر دلایل قابل‌ذکر شامل مواردی همچون عادات بد رانندگی، توقف‌های مکرر در جاده، نصب نادرست چرخ‌ها، استهلاک نابرابر لاستیک‌ها و فشار باد کم یا زیاد از حد آن‌ها دانست. باید به این نکته اشاره کنیم که متأسفانه اکثر رانندگان توجهی به مشکلات ناشی از عدم بالانس چرخ‌های خودرو نمی‌کنند و این موضوع می‌تواند خطراتی را در پی داشته باشد. در ادامه به نشانه‌های به هم خوردن بالانس چرخ اشاره خواهیم کرد.

نشانه‌های به هم خوردن بالانس چرخ خودرو

لرزش فرمان
درصورتی‌که متوجه لرزش‌های فرمان و یا حتی صندلی خود شوید به احتمال زیاد بالانس چرخ‌ها به‌ هم‌ خورده است.

استهلاک نابرابر لاستیک‌ها
یکی دیگر از نشانه‌های آشکار بر هم خوردن بالانس چرخ‌ها را می‌توان استهلاک نابرابر لاستیک‌ها دانست که معمولاً به خاطر میزان فرمان غیردقیق و همچنین خارج شدن لاستیک‌ها از تراز رخ می‌دهد. در این حالت بعضی بخش‌های لاستیک سریع‌تر از بخش‌های دیگر مستهلک خواهند شد.

مصرف سوخت بالاتر
درصورتی‌که بالانس چرخ‌ها به هم بخورد مصرف سوخت افزایش خواهد یافت زیرا پیشرانه برای ارائه عملکرد بهتر تحت‌فشار قرار می‌گیرد. اگر موضوع یاد شده حل نشود در آینده مشکلات دیگری نیز گریبان گیر مالک خواهد شد.

کشیده شدن خودرو به یک سمت
یکی دیگر از نشانه‌های به هم خوردن بالانس چرخ خودرو را می‌توان کشیده شدن خودرو به یک سمت دانست. این موضوع به ویژه در سرعت‌های بالا خطرناک خواهد بود.

باید دانست بالانس چرخ و میزان فرمان جزو سرویس‌های روتین خودرو هستند هریک برای اهداف متفاوتی انجام می‌شوند. تراز لاستیک و میزان فرمان شامل تنظیم زوایای لاستیک‌ها برای اطمینان از هم‌راستایی آن‌ها و تماس مناسب با جاده است که باعث کاهش مشکلات ناشی از بالانس چرخ‌ها و افزایش طول عمر لاستیک‌ها می‌شود. بالانس چرخ نیز سواری نرم‌تر، کاهش استهلاک لاستیک، کاهش مصرف سوخت و… را در پی خواهد داشت.

زمان انجام بالانس چرخ
همان‌طور که گفته شد بالانس چرخ‌ها باید به‌صورت دوره‌ای انجام شود تا از عملکرد صحیح آن‌ها اطمینان حاصل گردد. دوره بالانس چرخ به عوامل مختلفی از جمله نوع خودرو، شرایط رانندگی و طول عمر لاستیک‌ها بستگی دارد. به‌طورکلی توصیه می‌شود لاستیک‌ها را هر ۹ تا ۱۳ هزار کیلومتر بالانس کنید و یا زمانی که نشانه‌های یاد شده را مشاهده کردید چنین کاری را انجام دهید. برای جلوگیری از مشکلات ناشی از عدم بالانس چرخ‌ها حتماً فشار باد لاستیک‌ها را بررسی کرده و میزان فرمان را انجام دهید. بررسی منظم رینگ و لاستیک‌ها نیز می‌تواند به کاهش مشکلات در درازمدت کمک شایانی نماید. در نهایت باید گفت همواره تلاش کنید از لاستیک‌های باکیفیت و شناخته شده در خودروی خود استفاده کنید تا درگیر مشکلات بعدی نشوید.

ذکر این نکته مهم است که رانندگی با خودرویی که بالانس چرخ‌های آن به هم خورده است جدای از خطرات ایمنی می‌تواند موجب استهلاک بالای لاستیک‌ها و سیستم تعلیق شده و لرزش‌های شدیدی را در فرمان و حتی قطعات داخل کابین در پی داشته باشد. از دیگر مشکلات این کار می‌توان هندلینگ و پایداری ضعیف خودرو و افزایش صدای تولیدی در جاده را ذکر کرد. مصرف سوخت بالاتر، کنترل ضعیف خودرو و کاهش طول عمر لاستیک نیز جزو دیگر مشکلات رانندگی با خودرویی خواهد بود که بالانس چرخ‌هایش به هم خورده‌اند.

علت لرزش ماشین
یکی از دلایل اصلی لرزش ماشین به ویژه در بخش فرمان می‌تواند به هم خوردن بالانس چرخ‌ها باشد که به ویژه در سرعت‌های بالاتر خطراتی را در پی خواهد داشت.


 

علت به هم خوردن بالانس چرخ خودرو چيست؟

یادداشت | آموزشی

کد محتوا: ۳۵۴۱

ارسال: سه‌‌شنبه، ۲۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۲:۱۵

به روز شده: سه‌‌شنبه، ۲۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۲:۱۵

کلید واژه‌‌ها: رانندگی، بالانس ، چرخ خودرو، لرزش فرمان، لاستیک، مصرف سوخت، بالانس چرخ

نوع: یادداشت

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر محتوا

منبع: پدال

پیوند:

بازدید: ۳۱۰

زبان: پارسی

(۲ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

درباره آموزشگاه رانندگی هنگام سخن مدیر

 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

آموزشگاه رانندگی هنگام


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ميدان رسالت، خيابان هنگام، نبش خیابان بهار

تلفن: ٧٧٢٠٩۴۴۵ - ٧٧٢٠٩۴۴۶ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@hengam.info

 

© ۱۴۰۳ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی هنگام محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی