کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  پنج‌‌شنبه، ۱۰ اسفند‌‌ماه ۱۴۰۲ | Thursday, February 29, 2024
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون مطالب
 

سدان یا شاسی بلند؟ کدام نوع خودرو برای نیازهای شما بهتر است؟

  این روزها شاسی‌بلندها به خودروهای بسیار محبوبی تبدیل شده‌اند اما آیا این خودروها برای همه? خریداران و نیازها مناسب هستند یا سدان‌ها گزینه‌های بهتری خواهند بود؟  

 دوشنبه، ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۵:۳۵|

چه در کشورمان و چه در کل دنیا، سدان‌ها و شاسی‌بلندها از محبوب‌ترین انتخاب‌ها در بازار خودرو محسوب می‌شوند و هرچند محبوبیت شاسی‌بلندها طی سال‌های اخیر بشدت افزایش پیدا کرده است اما سدان‌ها هم هنوز منقرض نشده‌اند و نمونه‌های زیادی از این خودروها در بازار وجود دارد؛ بنابراین، اگر به دنبال خرید خودروی جدیدی هستید اما در انتخاب از بین سدان یا شاسی‌بلند تردید دارید، این مطلب را دنبال کنید تا با تفاوت‌های کلیدی بین این دو نوع خودرو و مزایا و معایب هرکدام آشنا شوید.

شاسی‌بلندها
طی دو دههٔ گذشته، خودروی پیش‌فرض برای خریداران از سدان به شاسی‌بلند تغییر پیدا کرده و شاسی‌بلندها تقریباً نیمی از کل فروش خودرو در بازار آمریکا را به خود اختصاص داده‌اند. این روند با افزایش عرضهٔ شاسی‌بلندهای لوکس همراه بوده است. درحالی‌که تا چند دهه پیش شاسی‌بلندها بیشتر به‌عنوان خودروهای آفرودی خشن و زمخت در نظر گرفته می‌شدند، شاسی‌بلندهای مدرنی مثل ولوو XC۹۰ راحتی و ایمنی فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌کنند. البته شاسی‌بلندها هنوز هم معمولاً با اندازهٔ بزرگ‌تر، شکل جعبه‌ای، ارتفاع بیشتر از زمین و شخصیت آفرودی شناخته می‌شوند. افزایش محبوبیت این خودروها نیز تا حدی به خاطر تبلیغات خودروسازان است که ویژگی‌هایی مثل فضای بار و ظرفیت سرنشین بیشتر را به‌عنوان مزیت‌هایی برای خانواده‌های پرجمعیت برجسته می‌کنند.

مزایا
ظرفیت سرنشین بیشتر و کابین جادارتر: شاسی‌بلندها معمولاً تعداد صندلی بیشتر و کابین جادارتری دارند. برخی از این خودروها به صندلی‌های ردیف سوم هم مجهز هستند که برای خانواده‌های پرجمعیت گزینهٔ مفیدی خواهد بود؛ بنابراین، اگر مرتب بیش از پنج نفر را با خودرو جابجا می‌کنید و به فضای بیشتری نیاز دارید، یک شاسی‌بلند می‌تواند گزینهٔ مناسبی برای شما باشد.

فضای بار بیشتر: اندازهٔ بزرگ‌تر شاسی‌بلندها همچنین فضای بار بیشتری را هم فراهم می‌کند که هنگام حمل وسایل ورزشی، وسایل کودکان و چمدان مفید خواهد بود.

توانایی یدک کشی: شاسی‌بلندها توان یدک کشی بیشتری دارند و بنابراین اگر به جابجایی کاروان یا وسایل دیگری مثل قایق می‌پردازید خرید یک شاسی‌بلند بهترین انتخاب خواهد بود.

چهارچرخ محرک: هرچند بسیاری از کراس‌اوورهایی که در کشورمان می‌بینیم دیفرانسیل جلو هستند اما در بازارهای جهانی اکثر شاسی‌بلندها با سامانهٔ چهارچرخ محرک ارائه می‌شوند که در کنار فاصلهٔ بیشتر از زمین، توانایی مناسبی را برای خروج از آسفالت و پیمودن مسیرهای ناهموار فراهم می‌کند. البته این روزها سامانهٔ چهارچرخ محرک در سدان‌ها و هاچ‌بک‌ها هم ارائه می‌شود اما این خودروها برای خارج از آسفالت مناسب نخواهند بود درحالی‌که سامانهٔ چهارچرخ محرک در همهٔ سدان‌ها هم وجود ندارد؛ بنابراین، اگر زیاد در مسیرهای ناهموار تردد می‌کنید، بهتر است سراغ یک شاسی‌بلند چهارچرخ محرک بروید.

ارتفاع بیشتر از زمین: شاسی‌بلندها فاصلهٔ بیشتری از زمین دارند و ورود و خروج به آن‌ها آسان‌تر است. این ارتفاع بیشتر حس تسلط بر جاده را به راننده می‌دهد و احتمال آسیب دیدن خودرو هنگام عبور از روی دست‌اندازها و سرعت‌گیرها را کمتر می‌کند.

معایب
مانورپذیری ضعیف: شاسی‌بلندها معمولاً اندازهٔ بزرگی دارند به همین دلیل، برای کوچه‌های باریک مناسب نیستند و پارک کردن آن‌ها هم دشوارتر است.

مرکز ثقل بالاتر: شاسی‌بلندها به دلیل ارتفاع بیشتر از زمین، مرکز ثقل بالایی دارند که خطر واژگونی را افزایش می‌دهد. همچنین در این خودروها بازهٔ حرکتی تعلیق هم بیشتر است که روی هندلینگ تأثیر منفی می‌گذارد. به همین دلیل، پشت فرمان یک شاسی‌بلند هنگام رسیدن به پیچ‌ها باید سرعت را در قیاس با یک سدان بیشتر کاهش داد.

دید ضعیف‌تر: هرچند ارتفاع بیشتر شاسی‌بلندها از زمین به راننده حس تسلط بر جاده را می‌دهد اما این خودروها نقاط کور بیشتری هم دارند. به همین دلیل، پشت فرمان یک شاسی‌بلند نسبت به دیگر خودروها میدان دید کمتری خواهید داشت.

مصرف سوخت بالاتر: شاسی‌بلندها به دلیل آیرودینامیک ضعیف‌تر و وزن سنگین‌تر، مصرف سوخت بیشتری نسبت به سدان‌ها دارند و درنتیجه هزینهٔ بیشتری به مالک تحمیل می‌کنند.

ایمنی کمتر در تصادفات: هرچند به نظر می‌رسد شاسی‌بلندهای بزرگ هنگام تصادف ایمنی بیشتری دارند اما از سوی دیگر، به دلیل فضای زیاد داخل کابین، برخی از سرنشینان مثل کودکان ممکن است در شاسی‌بلندها خیلی ایمن نباشند. البته این موضوع در مورد کراس‌اوورهای کوچک صدق نمی‌کند اما به‌طورکلی ایمنی سدان‌ها را می‌توان بیشتر دانست.

سدان‌ها
سدان‌ها با فرم سه جعبه‌ای سنتی خود سال‌ها بر بازار خودرو سلطه داشتند. این خودروها با اندازهٔ کوچک‌تر و قدرت مانور بیشتر، در رانندگی‌های شهری مزیت‌های زیادی دارند و اگر از خودرو بیشتر برای رانندگی‌های روزمرهٔ شهری و سفرهای بزرگراهی استفاده می‌کنید تا مسیرهای گل‌آلود خارج از آسفالت، بهتر است بجای شاسی‌بلند، یک سدان را انتخاب کنید. این خودروها همچنین معمولاً از شاسی‌بلندهای همکلاس خود قیمت کمتری دارند و هنوز هم به‌طور کامل بازار را به همتایان بلندقامت واگذار نکرده‌اند. طی سال ۲۰۲۳ تویوتا بیش از ۲۶۵ هزار دستگاه کمری فقط در آمریکا فروخته است و بنابراین هنوز هم تقاضا برای سدان‌ها وجود دارد.

مزایا
مصرف سوخت کمتر: سدان‌ها به دلیل ارتفاع کمتر، آیرودینامیک بهتری دارند که باعث کاهش مصرف سوخت می‌شود و درنتیجه هر لیتر بنزین مسافت بیشتری را طی می‌کنند.

رانندگی لذت‌بخش‌تر: سدان‌ها به لطف مرکز ثقل پایین‌تر، تجربهٔ رانندگی راحت‌تری را فراهم می‌کنند و در جاده‌های باریک و پیچ‌درپیچ هم چابک‌تر هستند.

رانندگی ایمن‌تر: به دلیل ارتفاع کمتر از زمین، در سدان‌ها خطر واژگونی کمتر خواهد بود و بنابراین، احتمال اینکه تغییر جهت‌های ناگهانی به فاجعه ختم شود کمتر است.

دید بهتر: خودروهای کوچک‌تر نقاط کور کمتری هم دارند و به همین دلیل، پشت فرمان یک سدان دیدن دیگر خودروها و عابرین پیاده آسان‌تر خواهد بود.

مناسب برای محیط‌های شهری: خودروهای سدان به دلیل اندازهٔ کوچک‌تر، فضای کمتری اشغال می‌کنند و بنابراین پارک کردن آن‌ها در محیط‌های شلوغ شهری آسان‌تر خواهد بود.

امنیت بیشتر اشیاء: فضای داخل صندوق بار سدان‌ها از بیرون قابل‌مشاهده نیست و بنابراین احتمال سرقت اشیاء ارزشمندی که در صندوق گذاشته می‌شود کمتر خواهد بود.

معایب
صندلی‌های پایین‌تر: ازآنجایی‌که ارتفاع صندلی‌های سدان‌ها از شاسی‌بلندها پایین‌تر است، سوار و پیاده شدن از آن‌ها دشوارتر خواهد بود و افرادی که سخت می‌توانند دولا شده و سوار خودرو شوند بهتر است بجای سدان یک شاسی‌بلند را انتخاب کنند.

توانایی کمتر در مسیرهای لغزنده: سامانهٔ چهارچرخ محرک صرفاً به‌صورت سفارشی آن‌هم فقط برای برخی سدان‌ها ارائه می‌شود و بنابراین این خودروها در شرایط آب و هوایی نامساعد مثل هنگام بارش برف با مشکل مواجه می‌شوند. همچنین سدان‌ها به دلیل فاصلهٔ کم با زمین، نمی‌توانند مثل کراس‌اوورها در مسیرهای ناهموار تردد کنند.

فضای بار و سرنشین کمتر: سدان‌ها نمی‌توانند بیش از پنج نفر را حمل کنند. علاوه بر این، فضای بار هم در این خودروها به دلیل اندازه و شکل صندوق بار کمتر از کراس‌اوورها خواهد بود. درنتیجه، کسانی که خانوادهٔ پرجمعیتی دارند باید سراغ شاسی‌بلندهای سه ردیفه بروند.


 

سدان يا شاسي بلند؟ کدام نوع خودرو براي نيازهاي شما بهتر است؟

یادداشت | آموزشی

کد محتوا: ۳۵۵۱

ارسال: دوشنبه، ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۵:۳۵

به روز شده: دوشنبه، ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۵:۳۵

کلید واژه‌‌ها: رانندگی، سدان، شاسی بلند

نوع: یادداشت

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر محتوا

منبع: پدال

پیوند:

بازدید: ۱۳۳

زبان: پارسی

(۳ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

درباره آموزشگاه رانندگی هنگام سخن مدیر

 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

آموزشگاه رانندگی هنگام


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ميدان رسالت، خيابان هنگام، نبش خیابان بهار

تلفن: ٧٧٢٠٩۴۴۵ - ٧٧٢٠٩۴۴۶ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@hengam.info

 

© ۱۴۰۲ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی هنگام محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی