کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  پنج‌‌شنبه، ۱۰ اسفند‌‌ماه ۱۴۰۲ | Thursday, February 29, 2024
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون مطالب
 

روش باطری به باطری ماشین چگونه انجام می‌شود؟

  یکی از روش‌های کاربردی برای روشن کردن ماشین روش باطری به باطری است که در این مطلب به بررسی و آموزش آن می‌پردازیم.  

 دوشنبه، ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۵:۲۴|

باطری خودرو به‌عنوان بخش مهم سیستم برق‌رسانی آن مطرح بوده و وظیفه باطری خودرو این است که به‌عنوان منبع انرژی الکتریکی برای راه‌اندازی موتور خودرو و تأمین برق موردنیاز سایر قطعات الکتریکی خودرو (مانند رادیو، لامپ‌ها، شیشه‌های برقی و…) عمل کند. همچنین، در صورت نقص سیستم برق خودرو، باطری به‌عنوان یک منبع پشتیبان اضطراری نقش مهمی در راه‌اندازی خودرو دارد؛ اما گاهی اوقات خود باطری به دلایل مختلف از کار می‌افتد و یکی از راه‌حل‌های روشن کردن ماشین روش باطری به باطری خواهد بود.

نحوه باطری به باطری ماشین
دلایل مختلفی برای از کار افتادن یا خالی کردن باطری ماشین وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به خاموش ماندن طولانی‌مدت خودرو، پارک وسیله نقلیه در دمای بسیار پایین، روشن ماندن چراغ‌ها و… اشاره کرد. به ‌منظور روشن کردن خودرو شما نیازمند یک خودروی دیگر با باطری سالم و کابل‌های اتصال خواهید بود. در این حالت با اتصال دو باطری به یکدیگر از طریق کابل‌ها می‌توانید باطری خالی شده را دوباره شارژ کنید. در ادامه نحوه انجام روش باطری به باطری ماشین را خدمت شما عزیزان شرح می‌دهیم:

قبل از شروع کار
مرحله اول: ظاهر فیزیکی باطری خودرو را بررسی کنید. باطری خودرو باید فاقد شکستگی باشد و هیچ نشتی‌ای در آن دیده نشود. درصورتی‌که باطری خودرو نشانه‌های آسیب‌دیدگی دارد از باطری به باطری کردن خودداری کنید زیرا امکان آسیب دیدن خود شما و اطرافیان وجود خواهد داشت.

مرحله دوم: از دستکش‌های مناسب جهت باطری به باطری ماشین استفاده کنید. همچنین عینک ایمنی نیز جهت حفاظت از چشم‌ها توصیه می‌شود.

مرحله سوم: مطمئن شوید که کابل‌های متصل به باطری خودرو سالم و عاری از خوردگی هستند. اگر کابل‌ها خوردگی داشتند آن‌ها را با استفاده از برس سیمی پاک کنید.

مرحله چهارم: خودروی سالم را در نزدیکی خودرویی با باطری از کار افتاده پارک کنید. فاصله بین دو خودرو باید به حدی باشد که کابل‌های اتصال به دو باطری متصل شوند. اگر کابل‌ها به اندازه کافی طویل نیستند تلاش نکنید کابل‌های دیگری را به آن‌ها متصل کنید. این امر می‌تواند منجر به آتش‌سوزی شود.

مرحله پنجم: خودرویی با باطری سالم را خاموش کنید.

شروع باطری به باطری ماشین
مرحله اول: کاپوت هر دو خودرو را بالا بزنید.

مرحله دوم: قطب‌های مثبت و منفی هر دو باطری را پیدا کنید. قطب‌های مثبت با نماد + و قطب‌های منفی با نماد – مشخص می‌شوند.

مرحله سوم: انتهای کابل‌های اتصال را به قطب‌های مثبت هر دو باطری متصل کنید. کابل مثبت معمولاً به رنگ قرمز است. ترتیب اتصال کابل‌ها فرق می‌کند بنابراین ابتدا باید کابل مثبت را به قطب مثبت باطری خالی شده و سپس انتهای مثبت دیگر کابل را به قطب مثبت باتری دارای شارژ وصل کنید.

مرحله چهارم: انتهای منفی کابل اتصال را به قطب منفی باطری دارای شارژ وصل کنید. در اکثر موارد کابل منفی با رنگ مشکی مشخص شده است.

مرحله پنجم: انتهای دیگر کابل منفی را به بخش فلزی خودرویی با باطری خالی شده وصل نمایید. شما می‌توانید این کابل را به فریم، شاسی یا دیگر بخش خودرو متصل کنید. مطمئن شوید این کار آسیبی به بدنه و رنگ خودرو نمی‌رساند.

مرحله ششم: خودروی دارای باطری شارژ شده را روشن کنید. با این کار سیستم شارژ خودرو شروع به شارژ باطری خالی شده از طریق کابل‌های اتصال خواهد کرد.

مرحله هفتم: اجازه دهید خودروی روشن حداقل ۵ دقیقه باطری خالی شده خودروی دیگر را شارژ کند.

مرحله هشتم: پس از جدا شدن این زمان خودروی دارای باطری خالی شده را روشن کنید. اگر خودرو روشن نشد اجازه دهید ۵ دقیقه دیگر نیز باطری شارژ شود.

مرحله نهم: پس از روشن شدن خودرویی با باطری خالی، کابل‌ها را برعکس مراحلی که ذکر شد از دو خودرو جدا کنید. این امر از ایجاد جرقه یا انفجار جلوگیری خواهد کرد. به همین منظور ابتدا کابل متصل به بدنه را جدا کرده و سپس کابل وصل به قطب منفی باتری و سپس کابل متصل به قطب مثبت باتری را جدا کنید. نهایتاً هم باید کابل متصل به قطب مثبت باتری خالی شده جدا شود.

مرحله دهم: اجازه دهید خودرویی که باطری خالی شده داشت به مدت حداقل ۵ دقیقه کار کند تا آلترناتور باطری را شارژ نماید.

مرحله یازدهم: پس از آن خودرو را حداقل ۲۰ دقیقه برانید یا اجازه دهید به‌صورت درجا کار کند. در اکثر موارد خودرو در طی این مدت به‌طور کامل شارژ خواهد داشت اما امکان دارد باطری خراب شده باشد که در این صورت باید یک باطری جدید تهیه کنید.

مضرات باطری به باطری
روش باطری به باطری ماشین زیانی به خودروها نمی‌رساند و در واقع مشکل زمانی به وجود می‌آید که اتصال کابل‌ها به باطری‌ها به‌صورت درست و مناسب انجام نشده باشد. در این صورت احتمال آسیب دیدن سیستم‌های برقی هر دو خودرو و حتی احتمال جرقه و انفجار وجود خواهد داشت. به همین منظور توصیه می‌شود در زمان اتصال کابل‌ها نهایت دقت را داشته باشید. همچنین برای باطری به باطری ماشین از کابل‌هایی با ظرفیت و توانایی مناسب استفاده کنید.

قیمت کابل باطری به باطری ماشین
کابل‌های اتصال باطری خودرو در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شوند و قیمت آن‌ها نیز از حدود ۲۰۰ هزار تومان شروع شده و به حدود ۷۰۰ هزار تومان نیز می‌رسد.


 

روش باطري به باطري ماشين چگونه انجام مي‌شود؟

یادداشت | آموزشی

کد محتوا: ۳۵۴۹

ارسال: دوشنبه، ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۵:۲۴

به روز شده: دوشنبه، ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۵:۲۴

کلید واژه‌‌ها: رانندگی، باطری به باطری ماشین،

نوع: یادداشت

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر محتوا

منبع: پدال

پیوند:

بازدید: ۱۲۲

زبان: پارسی

(۱ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

درباره آموزشگاه رانندگی هنگام سخن مدیر

 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

آموزشگاه رانندگی هنگام


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ميدان رسالت، خيابان هنگام، نبش خیابان بهار

تلفن: ٧٧٢٠٩۴۴۵ - ٧٧٢٠٩۴۴۶ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@hengam.info

 

© ۱۴۰۲ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی هنگام محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی