کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  دوشنبه، ۲۵ تیر‌‌ماه ۱۴۰۳ | Monday, July 15, 2024
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون مطالب
 

سفت شدن پدال ترمز چه دلایلی دارد و راه حل چیست؟

  شاید برای شما هم گاهی اتفاق افتاده باشد که ترمز را فشار می دهید ولی پدال ترمز زیر پا خیلی سفت و خشک می شود. به حالتی که وقتی پای خود را روی پدال فشار می دهیم و پدال پایین نمی رود و یا خیلی سفت و خشک شده است، چوب شدن پدال ترمز می گویند.  

 شنبه، ۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۵:۱۶|

سفت شدن پدال در سیستم ترمز خودرو می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اولین نشانه ای که مشخص کننده ایراد در پدال ترمز است، سفت شدن آن در قیاس با حالت عادی است. نکته ای که در مورد پدال ترمز وجود دارد این است که سختی پدال باید در حد نرمال باشد یعنی نه سفت باشد و نه حالت شلی داشته باشد. در واقع سفتی و شلی زیاد در پدال ترمز بروز مشکل در بخش ترمز را بیان می کند.

دومین نشانه ای که ایراد بوجود آمده در پدال ترمز را گوشزد می کند فاصله زمانی بین ترمز گرفتن و ایست خودرو است. این مشکل می تواند یک از دلایل حتمی مبنی بر سفت شدن پدال ترمز باشد.

عوامل مهم در سفت شدن پدال ترمز خودرو

نقص در بوستر ترمز
یکی از وظایف اصلی در بوستر ترمز ایجاد خلاء است که همین موضوع می‌تواند علت سفت شدن پدال ترمز باشد. این وسیله در حالت عادی علت نرم شدن پدال ترمز است و در صورت ضعیف شدن دیگر نمی‌تواند به وظیفه خود عمل کند. همین امر موجب می‌شود زمانی که شما پای خود را بر روی پدال گاز فشار می‌دهید متوجه سفتی آن شوید.

شکستگی دریچه شیر یک‌طرفه
دریچه شیر یک‌طرفه یکی دیگر از دلایل ممکن برای سفت شدن پدال ترمز است. این دریچه در سیستم ترمز به منظور کنترل جریان مایع ترمز به یک سمت استفاده می‌شود. در صورت شکستگی یا خرابی در این دریچه، جریان ترمز به درستی تنظیم نمی‌شود و این باعث سفت شدن پدال ترمز می‌شود. بررسی دقیق دریچه شیر یک‌طرفه، تعویض آن در صورت لزوم، و اطمینان از سالم بودن این قطعه از راه‌حل‌های موثر برای رفع این مشکل است.

کثیف شدن روغن ترمز
تعدادی از اجزای سیستم ترمز اتومبیل در بیرون خودرو قرار دارند و دائماً در معرض گل و لای و آلودگی‌های محیطی مختلف همچون دود قرار دارند و این عوامل می‌توانند با نفوذ به روغن ترمز موجب آلودگی آن شوند و میزان بازده سیستم ترمز خودرو را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

روغن ترمز باید به رنگ زرد کهربایی باشد و تغییر رنگ این روغن نشانه‌ کهنه بودن و یا کثیف شدن آن در اثر عوامل محیطی است. بنابراین، در صورت سفت شدن ترمز اتومبیل در گام اول بهتر است که روغن ترمز را بررسی کنید و از کیفیت آن مطمئن شوید .

خرابی دریچه کنترلر
مورد بعدی در خصوص خراب شدن دریچه کنترلر است. دریچه کنترلر یکی از مواردی است که مربوط به بوسترهای ترمز می شود. این دریچه میزان ورودی و خروجی هوا را کنترل می کند و سبب ایجاد مقدار مناسبی از خلا می شود. در صورتی که دچار خرابی شود، میزان هوای وارد شده و خارج شده نمی تواند کنترل شود و همین موضوع باعث می شود تا پدال ترمز سفت به نظر برسد.

مکش اتومبیل را بررسی کنید
درپوش در عملکرد بوستر نقش دارد و در صورتی که خراب شود می‌تواند علت سفت شدن پدال ترمز باشد. به همین دلیل در اولین گام به سراغ رابط بوستر و موتور که یک لوله خرطومی است بروید. در صورت جابه‌جا شدن، آن را درست کنید و در غیر این صورت اقدام به تعویض لوله کنید.

گیر کردن کولیس یا کالیپر
یکی از دلایل مهم و شایع سفت شدن پدال ترمز، گیر کردن کولیس یا کالیپر است. کولیس‌ها و کالیپرها اجزایی هستند که در سیستم ترمز برای فشردن دیسک‌های ترمز (در صورت داشتن ترمز دیسکی) یا کاسه‌های ترمز (در صورت داشتن ترمز کاسه‌ای) به کار می‌روند. اگر کولیس یا کالیپر به دلیل زنگ زدگی یا خرابی دیگری گیر کنند، حرکت آزاد ترمز مختلف ممکن نخواهد بود و این باعث سفت شدن پدال ترمز می‌شود. رفع این مشکل اغلب به تعمیر یا تعویض کولیس یا کالیپر، و همچنین تمیزکاری منظم این اجزا نیاز دارد.

وجود مشکل در کفشک‌های ترمز
کفشک‌ قسمتی است که لنت ترمز در آن جای می‌گیرد و یکی از اجزای مهم سیستم ترمز محسوب می‌شود.صحیح نبودن زاویه کفشک‌ها و یا خراب بودن آن‌ها یکی از علت‌های رایج بسیاری از مشکلات مرتبط با ترمز اتومبیل است و این ایراد می‌تواند به سفت شدن ترمز منجر شود و با تعویض کفشک‌ها و یا اصلاح زاویه آن‌ها می‌توان این مشکل را به راحتی برطرف کرد.

خرابی سیستم هیدرولیک ترمز
اگر قطعات هیدرولیکی در سیستم ترمز خودرو دچار خرابی شوند، تأثیری بر ایجاد فشار لازم برای سفتی پدال ترمز خواهد داشت. این قطعات ممکن است شامل پمپ ترمز، بلندگوها، لوله‌ها و کالیپر‌ها باشند. تعمیر و تعویض این قطعات خراب شده ضروری است تا به صورت صحیح عملکرد کنند و فشار مناسب در سیستم ترمز تأمین شود.

روش‌های تعمیر سفت شدن پدال ترمز:

بررسی و تعمیر نشتی‌ها
اگر سفت شدن پدال ترمز به دلیل کمبود مایع ترمز است، ابتدا باید نشتی‌های موجود در سیستم ترمز بررسی شوند. در صورت شناسایی نشتی، لوله‌ها و شلنگ‌ها تعمیر و مایع ترمز مورد نیاز را تکمیل کنید.

 بررسی و تعمیر قطعات مکانیکی
در صورتی که خرابی در قطعات مکانیکی ترمز، مانند کالیپرها، لوله‌ها،شلنگ‌ها و مکانیزم پدال ترمز وجود دارد، باید این قطعات بررسی و تعمیر شوند یا در صورت لزوم تعویض گردند.

 بررسی سیستم هیدرولیکی
هنگام سفت شدن پدال ترمز، بررسی سیستم هیدرولیکی اهمیت دارد. باید مخزن مایع ترمز بررسی و مطمئن شوید که مایع ترمز کافی و سالم است. همچنین باید عملکرد پمپ ترمز و سیستم لوله‌کشی بررسی شود و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض شوند.

 تخلیه هوا از سیستم ترمز
حضور هوا در سیستم ترمز می‌تواند باعث سفت شدن پدال ترمز شود. در این صورت، با استفاده از روش‌های مناسبی مانند تخلیه هوا از سیستم ترمز، هوا را از سیستم خارج کرده و عملکرد بهینه ترمز را بهبود دهید.

 مراجعه به تعمیرگاه
در صورتی که پس از انجام بررسی‌ها و تعمیرات مورد نیاز، سفت شدن پدال ترمز همچنان ادامه داشته باشد، توصیه می‌شود به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید. تکنسین‌های ماهر و متخصص در تعمیرات ترمز خودرو، مشکل را تشخیص داده و تعمیر آن را انجام خواهند داد.

علت شل شدن پدال ترمز
در نقطه مقابل سفت شدن پدال ترمز خودرو شل شدن یا اصطلاحاً خالی شدن ترمز را داریم که بسیار خطرناک خواهد بود. از جمله دلایلی که می‌توانند باعث شل شدن پدال ترمز و عدم توقف خودرو شوند می‌توان به وجود هوا در سیستم ترمز، کالیپرهای ترمز مشکل‌دار، نشتی روغن ترمز و وجود رطوبت در آن، وجود ایراد در سیستم ترمز ضد قفل و… اشاره کرد.

نتیجه گیری
اگر مشکلی در سیستم ترمز خودرو وجود داشته باشد سریعا نمایان می شود و تفاوت محسوسی در درجه سختی پدال ترمز عادی و پدال ترمز سفت وجود دارد که با یک بار استفاده از ترمز هم می توانید متوجه آن شوید. برای رفع سفتی پدال ترمز، ابتدا باید مشکل مربوطه تشخیص داده شود. اگر پدال به دلیل چربی یا شن و خاک سفت شده است، می‌توان با استفاده از مواد شوینده آن را تمیز کرد. اگر اتصالات پدال فرسوده هستند، لازم است آن ها را تعویض کنید.


 

سفت شدن پدال ترمز چه دلايلي دارد و راه حل چيست؟

یادداشت | آموزشی

کد محتوا: ۳۵۶۳

ارسال: شنبه، ۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۵:۱۶

به روز شده: شنبه، ۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۵:۱۶

کلید واژه‌‌ها: رانندگی، پدال ترمز، روغن موتور

نوع: یادداشت

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر محتوا

منبع: خودرونویس

پیوند:

بازدید: ۳۲۲

زبان: پارسی

(۱ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

درباره آموزشگاه رانندگی هنگام سخن مدیر

 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

آموزشگاه رانندگی هنگام


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ميدان رسالت، خيابان هنگام، نبش خیابان بهار

تلفن: ٧٧٢٠٩۴۴۵ - ٧٧٢٠٩۴۴۶ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@hengam.info

 

© ۱۴۰۳ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی هنگام محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی